28 Nisan 2015 Salı

Josephine Wall'ın fantastik dünyası

Çocukluğundan itibaren ışığa, renklere, fantastik ve görsel hikayeler anlatmaya tutkuyla bağlı olan bir sanatçıyı tanıtmak istiyoruz bu yazımızda sizlere. 
Adı Josephine Wall, 1947 İngiltere doğumlu…

Josephine Wall
Mor salkımlı bir sayfiye evinde eşiyle birlikte mutluluk içinde yaşıyor Josephine. Yaşadığı evin duvarları büyük büyük çiçeklerle kaplı. Elbette ki kendi elleriyle boyamış. 

Tahmin ettiğiniz üzere evinin  her yerinde sanatçının ruhundan esintiler var. Mutfağında bir orman sahnesi ve kelebekler, mobilyalarda çiçekler ve kuşlar, hatta cam kapılarda bile mor salkımlar…

 Evinin bahçesi bile sanatçının dokunuşlarından kaçamamış, çünkü sanatçı için rengarenk ve sıra dışı tasarımların ötesinde vakit geçirebileceği daha güzel bir şey yok!

Üç çocuğu ve  bazılarında sanata dair yetenekler sezinlediği 11 tane torunu var.Daha çocukluğunda kaderinin bir ressam olduğu belliydi Josephine’in. Büyüleyici ve detaylı görüntüler, O’nun hayal dünyasından adeta çağıldayarak akıyordu tuvallere. Sanat Koleji’nden ayrıldıktan sonra yaptığı ilk tasarımları bile koleksiyonerler tarafından beğeniyle karşılanmış ve yüksek fiyatlara alıcı bulmuştu.

Sanatçı, resme olan sevgisinin yanısıra yaratıcı enerjisinin bir kısmını da seramik figürlere, heykellere ve cam paneller üzerine çeşitli resimler yapmaya ayırmıştır. Hatta giysiler için bazı tasarımları bile vardır.

Josephine Wall’ın çoğu mistik görüntülerden oluşan eserlerindeki ilham kaynağı, çok yakından gözlemlediği doğa ve onun korunmasına dair yakın ilgisidir.  Zaten yarattığı sahnelerin çoğunda bu anlamda mesajlar vermeye çalışıyor ve eserlerini beğenen izleyicilerinin de kendi kişisel büyülü dünyalarına yapacakları yolculukta, onlara esin kaynağı olmayı umut ediyor.


Birçok sanatçıya sorulan soru Josephine’de soruluyor:
 “Eserlerinizi yaratırken nereden esinleniyorsunuz?  Cevabı kısa ve net:

 “ Hiçbir yerden ve her yerden…”

Bir diğer soru da şu: “Resim yapmayı ne kadar zamanda öğrendiniz?” Cevap yine kısa :

“Bir ömür boyu…”

Çünkü çocukluğundan itibaren resim yapıyor ve en son yaptığı resmin bile gelişip olgunlaşmasına katkısı olduğunu düşünüyor.  Çok sık sorulan bir diğer soru ise bir resmi ne kadar sürede tamamladığı. Resmin konusuna ve boyutuna göre sürenin değiştiğini ama genel olarak ortalama 2-4 hafta içinde tamamladığını belirtiyor sanatçı.Josephine Wall, diğerlerine nazaran daha çabuk kuruyan ve birçok rengarenk efekti ve dokuyu yaratmasını sağlayan akrilik boyalarla çalışmayı tercih ediyor.  Sürrealizm sanatçılarından Magritte ve Salvador Dali’den, Raphael öncesi romantizmden,“Art-nouveau” akımından, Alphonse Mucha’nın eserlerinden; Vladimir Kush, Daniel Merriam gibi  birçok modern fantastik sanatçıdan  etkilenip esinlendiğini kendisiyle yapılan röportajda belirtiyor.
Mer Angel, Josephine Wall (1000 parça puzzle)

 “Resim sanatı benim için bir kariyerden çok daha fazla…  Biçimlere ve renklere olan aşk, düşüncelerin tüketilmesi.  Eğer şövalemden uzun süre uzakta kalırsam, çok huzursuz olurum, endişeyle tekrar resim yapacağım zamanı beklerim.  diyor.

Öyle görünüyor ki gittikçe zorlaşan yaşam koşullarından kaçmak için, günümüzde daha çok kişi fantastik ve sürrealist sanata ihtiyaç duyuyor. Böylece sanatçının hayranları her geçen gün çoğalıyor. 

Snow Queen, Josephine Wall (1000 parça puzzle)
Birçok hikaye ve masala yaptığı çizimler, bu çizimlerdeki saklı yüzlerle bir marka olmuş, bu sayede çok daha popüler olmaya başlamıştır Josephine.  1967 yılından bu yana yaptığı çalışmalar, dünyanın pek çok ülkesinde ilgi görmekte ve sergilenmektedir.

1996 yılında yaptığı lisans anlaşmalarından sonra eserleri kartpostallara, kırtasiye malzemelerine, puzzle’lara, bardaklara, posterlere basılmaya başladı ve sanatçı daha geniş kitleler tarafından bilinir oldu.

Heart and Soul, Josephine Wall (1000 parça puzzle)

Gelin kendi web sitesindeki söyleşiden alıntı yapalım ve sanatçıyı kendi sözcükleriyle biraz daha yakından tanıyalım.
“Fantastik Sanat hakkında sizi etkileyen şeyler nelerdir?” diye sorulmuş, bakın sanatçı nasıl yanıtlamış:

 “Küçük yaşlardan itibaren garip şeyler beni hep etkiledi. Sürrealist sanatçıların birbirleriyle ilgisiz görüntüleri bir arada kullanmalarını sevdim. Fantastik sanat, bana olmak istediğim dünyayı tasvir etme fırsatı veriyor.  Bu benim karakterimin derin bir parçası olmalı, çünkü fantastik kitaplardan, filmlerden ve bilim kurgudan hep etkilenmişimdir. Star Trek The Next Generation, Voyager gibi bilim kurgu filmleri ile “Yüzüklerin Efendisi” gibi fantastik filmleri çok severim."  

Snow Flake, Josephine Wall (500 parça puzzle)
Genç sanatçılara söylemek istediği bir şey var mı diye sormuşlar:

“Zevk alın, yaratıcılığınızın her anından zevk alın! Kendinize karşı dürüst olun ve eğer sanatın herhangi bir tarzında resim yapmak istiyorsanız, olumsuz açıklamalar yüzünden kendinizi ertelemeyin. Sanatçı, kendi içgüdülerini takip edecek kadar bir öz güven geliştirmek zorundadır!”

"Doğa ve onu korumak hakkında neler söyleyeceksiniz" sorusuna ise şöyle yanıt vermiş:

“Doğayla ilgili en çok kaygılandığım şeyler hava kirliliği ve ağaçların yok edilmesi.  İsterim ki artık insanlar hırsları tarafından yönetilmesinler, sadece hayattaki basit şeylerden zevk alabilsinler, ki bu şeylerin çoğu zaten bedava… 

Yeteneklerin ve ustalığın değersiz olduğu, herşeyin atıldığı bir dünyada yaşıyoruz.  Gaia resimlerimde bu duyguyu açıklamaya çalıştım. 
“ No More-Artık Yeter!” ve “Sadness of Gaia” (Gaya’nın Hüznü) adlı tablolarım, toprak tanrıçasının koruyuculuğunu ve doğayı onarışını tasvir ediyor."

Presence of Gaia, Josephine Wall (1000 parça puzzle)

"...Neden sanatçılar doğayı korumak için büyük bir tutku içinde?  İnanıyorum ki, onlardaki  duyarlık ve daha yakından gözlem yapma yeteneği, Doğa Ana’nın enerjisine açılan bir kanal oluyor.
Zaman benim en büyük düşmanım. Kafamdaki bütün imgeleri boyamak için bir gün içinde asla yeterli saat olmuyor.  'Gücüm olduğu sürece resim yapmak' gibi bir sorumluluğum olduğunu hissediyorum, sanatçılar asla emekli olmazlar! “

The Three Graces, Josephine Wall (1000 parça puzzle)

Benzersiz anlatımı ve muhteşem  betimlemeleriyle içindeki sevgiyi yaymaya çalışan ve bunu da gayet iyi başaran Josephine Wall’ın emekli olmasını kim ister ki!

Sanatçının eserlerinden üretilen puzzle’ları  buraya tıklayarak mağazamızdan edinebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder