20 Ekim 2015 Salı

Mona Lisa hakkında 6 enteresan gerçek


Günümüzden  tam  512 yıl önce, yani  1503-1506 yılları arasında yaratılan Mona Lisa, belki de dünyanın en çok konuşulan sanat eseridir. Öyle ki resim sanatıyla ilgisi olmayanlar bile Da Vinci’nin bu ünlü eserini mutlaka duymuştur.

Mona Lisa, popülerliğini yitirmeden, yüzyıllardır tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Öyle ki, resimdeki kadının esrarengiz yüz ifadesindeki gizem, hâlâ tam anlamıyla çözülmüş değil. Yazar Don Brown’ın “Da Vinci’nin Şifresi” adlı romanının büyük ilgi görmesiyle, ünlü tabloya olan ilgi bir kez daha tazelenmiş oldu. Hatta romanın yayınlandığı dönem, insanlar tablonun sergilendiği Paris’teki Louvre Müzesi’ne akın  akın giderek, kitapta yazan gizemi bulmaya çalıştılar. Romanın yanı sıra tablonun bu kadar ünlü olmasının şüphesiz başka nedenleri var. Birinci neden, elbette ki Leonardo da Vinci’nin ve insan anatomisi hakkındaki çalışmalarının ünü. Diğer nedenleri ise, sanatçının kullandığı teknik ve tablonun müzeden çalınışı olarak sıralayabiliriz.

Bu gerçekleri zaten birçoğumuz biliyoruz. Bu yazıdaki amacımız, ünlü tablo hakkında daha az bilinen enteresan gerçekleri sizlere anlatmak.

Mona Lisa, Leonardo Da Vinci


İşte Mona Lisa hakkında az bilinen enteresan 6 gerçek!


1-  Mona Lisa aslında bir yazım hatası!
Tablonun bilinen adı olan “Mona Lisa” aslında bir yazım hatasıdır. Tablonun orijinal adı Monna Lisa’dır.  İtalyanca’da Monna, Madonna’nın kısaltmasıdır. Anlamı ise “my lady” yani, “hanımım” demektir…

2-   Bu kadın kim?
Resimdeki kadının kimliği hâlâ gizemini korumaya devam ediyor.  Bazılarına göre bu siluette Leonardo Da Vinci, kendisini kadın olarak resmetmiş. En popüler teori ise, resimdeki kadının 24 yaşında ve 2 çocuk annesi olan Lisa Gherardini olduğu yönünde. Muhtemelen çok zengin olan kocası Francesco Del Giocondo, bu resmi eşine olan hayranlığını göstermek için yaptırmış.  Bu teori daha az bilinmesine rağmen, resme verilen “ La Gioconda” ismini de aslında mantıklı bir şekilde açıklıyor.

3-  Bu resimde bir kusur var!
Paha biçilemeyen bu resim, aslında kusurlu! Mona Lisa’nın sol dirseğine yakından bakarsanız, 1956 yılında, Ugo Ungaza adında bir adamın attığı taş sonucunda aldığı hasarı fark edebilirsiniz.  Bu saldırıdan birkaç ay önce de başka bir sanat saldırganı resme asit fırlatmış, neyse ki asit alt bölüme çarpmış.

4-  Bu resmin sigortası yok!
Resme paha biçilemediği için resme sigorta da yapılamıyor.

5-  Kadının kaşlarının olmayışı bir tartışma konusu!
Tablo ile ilgili bir diğer enteresan gerçek ise, resmedilen kadının hiç kaşının olmamasıdır. Bazı iddialara göre Mona Lisa’nın kaşlarının olmayışı, dönemin yüksek sınıf kadınları arasındaki modayı temsil eder. Bir grup sanat yorumcusu ise, Mona Lisa’nın kaşlarının olmayışını eserin tamamlanmamış olmasının bir kanıtı olarak gösterir, çünkü Da Vinci mükemmeliyetçidir.2007 yılında yapılan ultra detaylı dijital taramalar sonucunda, Da Vinci’nin Mona Lisa'ya kaş ve koyu renkli kirpikler çizdiği ortaya çıkmıştır.  Her ikisi de ya zaman içinde solmuş, ya da yanlış yapılan restoran çalışmalarının kurbanı olmuşlar!

6-  Tablo, dünyanın en güzel cezaevinde sergileniyor!
Mona Lisa’nın Paris’teki Louvre Müzesi’nde özel odası var. Bu odada iklim kontrolü yapılıyor ve tablo, gereken en ideal çevresel koşullarda saklanıyor.  Ayrıca, saldırılardan korunması için bu oda, kurşun geçirmez camlarla kaplı, bir nevi cezaevi gibi..  Bu özel odanın müzeye maliyetini merak ediyorsanız hemen söyleyelim.  Yaklaşık 7 milyon dolar civarında!

Tablo üzerinde bir takım kusurlar keşfedilse de, Rönesans döneminin bu ünlü sanat eseri, tüm zamanların en iyi başyapıtları arasındaki özel yerini koruyor ve saygıyı hak ediyor.

Eğer kendi Mona Lisa’nızın parçalarını birleştirmek isterseniz, mağazamızdaki Mona Lisa puzzle’larına buradan bakabilirsiniz…

 

                                           Mona Lisa, Giovanopoulos


KAYNAKLAR

http://www.boldsky.com/insync/pulse/2013/interesting-facts-about-mona-lisa-035496.html

http://mentalfloss.com/article/62280/14-things-you-didnt-know-about-mona-lisa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder