14 Temmuz 2015 Salı

Dolomiti!

Puzzle  parçalarını birleştirirken genel kültürümüzü de genişletiyoruz farkında mısınız?  Mesela birleştirdiğimiz puzzle görseli ünlü bir ressama aitse, farkında olarak ya da olmayarak sanatçı hakkında bilgi sahibi oluyoruz.  Bir tarihi esere aitse birleştirdiğimiz parçalar, o eserin hikayesini merak edip öğreniyoruz. Bir manzara fotoğrafını birleştiriyorsak da  coğrafya bilgimiz artıyor.

Dolomiti (13200 parça puzzle-Clementoni puzzle)


Mesela Dolomiti, yani Dolomites, bir başka deyişle  “Pale Mountains”  adını daha önce duymuş muydunuz? Puzzleseverlerin en çok tercih ettiği manzara görselleri arasında yer alır bu muhteşem güzellikteki coğrafya.

Alp Dağları’nda romantik bir kaçamak, tırmanış, bol oksijen, mis gibi dağ havası diye özetleyebiliriz Dolomiti’yi…

                                                  Dolomiti (1000 parça puzzle)- Dino Puzzle


Bu dağlar milyonlarca yıl önce oluşmuş, önceleri suyun altında olan pembe granitten fosil yapıları, şimdilerde bulutlarla dans ediyor.
Dolomiti, İtalya’nın en tepesinde Avusturya’ya bakan konumda ve Alp’lerin uzantısı… 2009 yılında Unesco Dünya Mirası listesinde yerini almış.  Tahmin edeceğiniz üzere sanki soğuk bir su içmiş gibi berrak ve iyileştirici bir havası var.  Yaz aylarında orijinal adı “edelweiss” olan,
”alpyıldızı” diyebileceğimiz, Alp dağlarına özgü bembeyaz çiçeklerle ve pembe orman gülleriyle kaplanır buralar. Dağların eteklerinde sanki masallardan fırlamış oyuncak evler gibi barınaklar görürsünüz.


Dolomiti (2000 parça puzzle-Clementoni Puzzle)Bu dağlarda Dolomiti’yi güzelleştiren özel mineraller vardır. Öyle ki, öğleden sonra ışığında dağlar pembe bir makyaja bürünürken, gün batımında kızılın en güzel tonuyla sizi karşılar. Bu kayalar sanki sihirli gibi ışık oyunları sunar görenlere. Çeşitli imparatorluklara ve savaşlara ev sahipliği yapan bu dağların insanları ne tam olarak İtalyan, ne de tam olarak Avusturyalıdır. Onlar “Ladin”dir. Ve korudukları için gurur duydukları, Latince’den gelen özel bir dil konuşurlar.
18. yüzyılın sonlarında İngiliz centilmenlerinin büyük turları sırasında keşfettikleri, 1956 yılında kış olimpiyatlarına ev sahipliği de yapmış olan La Perla nelle Dolomiti’nin seçkin karizması, dağ tırmanışı, bisiklet, kayak gibi sporları yapmaya giden turistlere ev sahipliği yapar. 

 Bu muhteşem coğrafyaya bir gün yolunuzu düşürmeden önce dilerseniz 1000 parçalı, 2000 parçalı ya da 13200 parçalı puzzle’ını birleştirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımıza kadar keyifli günler dileriz. 

Dolomiti (1111 parça, kare puzzle-Dino Puzzle)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder